Araç sahiplerinin en çok şikayet ettiği konularında başında yakıt tüketimi geliyor. Yakıt fiyatlarının her geçen yükselmesi bir yana hemen tükenen yakıtlar, sürücüleri kara kara düşündürüyor. Bu düşüncelerle farklı arayışlara giren sürücüler, aracına LPG taktırabiliyor veya dizel araçlara yönelebiliyor. Oysa mevcut aracınızda da yakıt tüketimini ciddi oranlarda azaltmak mümkün. Araç yakıt tasarrufunu sağlamada önemli rol oynayan faktörlerin başında araç lastikleri geliyor. Doğru araç lastik seçimi ile yakıt tüketimi % 8 oranında düşebiliyor.

Günümüzde lastik seçimi sadece fiyata veya markaya bakılarak yapılmıyor. Evimize aldığımı beyaz eşyalarda veya elektronik cihazlarda olduğu gibi araç lastiklerinin etiketlerine bakılarak  fren mesafesini ne kadar sağladığı, aşırı ses çıkarıp çıkarmadığı, yakıt tasarrufunu ne ölçüde sağladığı gibi bilgiler edinilebiliyor.

Yakıt tasarrufuna katkı sağlayan araç lastikleri, fren mesafesini 18 metre kısaltıyor. Bütün bunlara ek olarak lastiklerin ne kadar çevre dostuğu olduğu da görülebiliyor.

Yakıt tasarrufunda lastik seçimi kadar lastiklerin kullanımı da ciddi önem arz ediyor. Peki, doğru lastik kullanımı için neleri gözden kaçırmamak gerekiyor?

Lastik Basıncına Dikkat

Araç lastiklerinin sürtünmeleri yakıt tasarrufunu ciddi derecede etkileyen bir unsur. Bu yüzden araç lastiklerinin sürtünmelerini engellemek adına alınabilecek ilk önlemlerden biri lastik basınçlarını kontrol altında tutmaktır. Lastik basıncı istenen düzeyde olmayan lastikler, lastik tüketimini %10’a kadar arttırabilmektedir. Lastik basıncı dengesinin sağlanması kritik bir konudur. Düşük lastik basıncı gibi yüksek lastik basıncı da gereğinden fazla yakıt tüketilmesine neden olabilir.

Düzenli Lastik Kontrolü

Lastik basıncı gibi lastiklerin genel kontrolü de lastik kullanımında önemli bir ayrıntıdır. Örneğin; lastik yakıt tasarrufu için rot-balans ayarlarının yerinde olması önemli bir detaydır.

Mevsime Uygun Lastik Kullanımı

İçinde bulunduğunuz mevsime uygun lastik kullanımı hem gereksiz yakıt tüketiminin hem de trafikteki risklerin önüne geçilmesini sağlar. Bu yüzden mevsime uygun lastik seçimine dikkat etmek, hayati açıdan da büyük güvenlik sağlar.

Lastik Üreticilerinden Destek Alın

Bütün bu bilgilere ek olarak lastik üreticilerinden yardım almayı, beklentilerinizi karşılayacak lastik özelliklerini sorgulamayı ve lastiklerinizde sorun çıkması durumunda yapabileceklerinizi öğrenmeyi unutmayın. Aracınızın önemli bir aksamı olan araç lastiklerini üretim koşullarına uygun olarak kullanmanız, hem can sağlığınız hem de mal güvenliğiniz için en doğrusu olacaktır

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *